Ste vášnivý/á cyklista/ka, či turista/ka a túžite objavovať niečo nové? V tom prípade sú pre vás ideálnou voľbou vrchárske koruny. Na Slovensku už táto cykloturistická výzva pokrýva územie Malých Karpát a Záhoria, Horehronia, Liptova, Šariša, okolie Trenčína, Žiliny a 8. mája odštartovala svoj prvý ročník aj nám najbližšia Vrchárska koruna Gemera.
Zmyslom vrchárskej koruny je motivovať verejnosť k športu v prírode. Autorom myšlienky je Adam Hloch, ktorý v roku 2013 spustil Vrchársku korunu Valašska. Postupne k nej pribúdali sesterské projekty v Českej republike aj na Slovensku.
Pre účastníkov Vrchárskej koruny Gemera je pripravená hlavná koruna s 20 cieľovými bodmi. K vedľajším kategóriám patrí polovičná koruna s 10 vrcholmi a turistická koruna tiež s 10 cieľovými bodmi. Organizátori vyzývajú okrem skúsených turistov aj rodiny s deťmi, aby sa nebáli a zúčastnili sa turistickej koruny, bude pre nich pripravený malý darček.
Po dosiahnutí cieľového bodu (vlastnými silami 🙂 ) je dôležité odfotiť sa v pozadí s bicyklom tak, ako je to požadované pri jednotlivých vrcholoch. Fotky totiž slúžia ako dôkaz, že ste daný vrchol dosiahli. Odoslanie poslednej fotky z vrcholu určí vaše poradie v jednej z kategórií.
V rámci hlavnej a polovičnej koruny sa súťaží v kategóriách:
- Muži 19+
- Ženy 19+
- Rodinný tím (rodič + dieťa resp. deti do 14 rokov, stačí 10 ľubovoľných vrcholov)
- Najmladší účastník
- Najstarší účastník
V turistickej korune sú dve kategórie a to:
- Turistická kategória (peší turisti bez rozdielu pohlavia a veku 10 vybraných vrcholov)
- Turistická kategória (peší turisti rodič + dieťa do 14 rokov stačí absolvovať 10 ľubovoľných vrcholov)
Samostatnou je elektrobike kategória – už pri použití elektrobicykla na zdolanie jedného vrcholu budete zaradený do tejto kategórie.
Termín trvania akcie, počas ktorého je potrebné zdolať všetky vrcholy, je 8. máj až 31. október 2019.
Medzi vrcholmi nájdete dobre známu Kráľovu hoľu, Prednú horu, ale aj hrady Muráň a Šomoška. Región Malohont je v korune zastúpený štyrmi vrcholmi.
- Žiarové pohrebisko Kyjatice (cieľ: 480 m n. m. / dĺžka: 12 km / prevýšenie: 241 m)
Obec Kyjatice je kolískou prastarej kultúry. V jej blízkosti boli objavené nálezy svetového unikátu –
množstvo žiarových, skrinkových a urnových hrobov pochádzajúcich z mladšej až neskorej doby
kamennej. Pohrebisko sa nachádza na hrebeni kopca nad obcou, z ktorého je dobrý výhľad na všetky
strany. Na pamiatku tohto nálezu tu bol v roku 1985 postavený malý archeologický skanzen, ktorý má
neopakovateľnú a tajomnú atmosféru. Nájdete tu repliku žiarového pohrebiska, nález zvyškov hrobu kyjatickej kultúry, pohrebnú hranicu z bukového dreva, kamenné mohyly, kamennú skrinku žiarového hrobu a viacero kópií archeologických predmetov. Pre viac informácií kliknite sem.
- Rozhľadňa Slopovo (cieľ: 845 m n. m. / dĺžka: 12 km / prevýšenie: 510 m)
Laz Slopovo, na ktorom stojí rovnomenná rozhľadňa, sa nachádza v katastrálnom území obce Klenovec. Z rozhľadne vysokej 9,5 m vidieť za dobrého počasia Nízke i Vysoké Tatry, Rimavskú Sobotu, Lom nad Rimavicou či Hradovú. Pre viac informácií kliknite sem.
- Rozhľadňa Maginhrad (cieľ: 427 m n. m. / dĺžka: 2 km /prevýšenie: 193 m)
Nad obcou Veľké Teriakovce sa v historicky významnej lokalite Maginhrad týči 16,8 metrov vysoká rozhľadňa. Za dobrého počasia poskytuje výhľad takmer na všetky strany – od Kráľovej hole, cez celú Rimavskú dolinu až do Maďarska. V dávnej minulosti stál na vrchu stredoveký drevený hrad z 15. storočia, ktorý slúžil ako husitská pevnosť. Keďže sa o ňom nezachovala historická správa, čas zániku hradu je dodnes neznámy. Spomína sa v nejednom diele známych slovenských spisovateľov a básnikov, akým bol napríklad Ján Botto. K rozhľadni Maginhrad sa dá dostať z troch strán (Nižný Skálnik, Veľké Teriakovce a Horné Zahorany) po vyznačených turistických trasách. V tesnej blízkosti rozhľadne vedie aj náučný chodník Po stopách Maginhradu. Pre viac informácií kliknite sem.
- Vyhliadkové miesto Lipovec (cieľ: 527 m n. m. / dĺžka: 22km / prevýšenie: 349 m)
Pri vstupe do obce Lipovec sa vyhliadkové miesto nachádza hneď po ľavej strane. Po výstupe sa návštevníkom vyskytne nádherný pohľad na Kráľovu hoľu a obce Poproč, Polom a Krokava. Vyhliadka z tohto miesta je krásna počas všetkých ročných období. V osemdesiatych rokoch 20. storočia bol na tomto mieste lyžiarsky vlek, z jeho dávnej slávy však nič neostalo. Domáci si tu urobili posedenie nielen pre seba, ale aj pre návštevníkov obce. Pre viac informácií kliknite sem.
V sobotu 1. júna sa ako prvému podarilo zdolať všetky vrcholy hlavnej kategórie pánovi Petrovi Halajovi. To ale neznamená, že už nie je o čo bojovať. Môžete byť ďalší v poradí alebo získať prvenstvo v inej kategórií. Tak neváhajte a dobyte krásy nášho regiónu vlastnými silami a užite si nádherné výhľady. Držíme Vám palce!
Autor: Kristína Chovancová
Zdroj: https://www.vk-gemer.sk/
https://www.facebook.com/Vrch%C3%A1rska-koruna-Gemersk%C3%A1-202444963956254/