25 ROKOV MADUARU
18. 5. – 15. 9. 2019
Výstava je venovaná rimavskosobotskej hudobnej skupine MADUAR pri príležitosti 25. výročia vydania ich prvého albumu I Feel Good (1994). Je to vôbec prvá výstava, na ktorej sa môže návštevník stretnúť s doposiaľ nepublikovanými fotografiami a predmetmi zo súkromného i profesionálneho života bratov Matyinkovcov, ako sú napr. kostýmy z vystúpení a videoklipov, fotografie, vstupenky z prvých koncertov, ocenenia, diskografia, plagáty z vystúpení a pod.
KÚPEĽNÍCTVO V GEMERI V 19. STOROČÍ
17. 4. – 30. 9. 2019
Výstava je venovaná vzniku a vývinu kúpeľníctva na území historického Gemera. Výstava približuje tému z kultúrnohistorického hľadiska, prezentuje zrod jednotlivých kúpeľov, najznámejších kúpeľných lekárov a balneológov Gemera, popularitu jednotlivých miest a ich návštevnosť. Je venovaná kúpeľom a klimatickým zariadeniam, z ktorých väčšina dnes už neexistuje (Hajnáčka, Hodejov, Leváre, Revúca, Rožňava, Jelšava a Dobšiná), ale takisto upriami pozornosť na jediný dodnes fungujúci liečebný komplex – kúpele Číž. Výstava vznikla v spolupráci s viacerými domácimi i zahraničnými inštitúciami, ako aj so súkromnými zberateľmi.
ROMANO DŽIVIPEN – RÓMSKY ŽIVOT, XII. ROČNÍK
28. 5. – 1. 9. 2019
Výstava je súťažnou prehliadkou detských výtvarných prác. Jej cieľom je podporiť rozvoj fantázie a tvorivosti u detí a súčasne prehĺbiť ich záujem o hmotnú a duchovnú kultúru Rómov. Z toho dôvodu je námetom detských kresieb rómska kultúra, život Rómov v minulosti a v súčasnosti, motívy ľudového bývania, kočovania, odievania, vzťah Rómov k hudbe, k remeslám, predstavy o nadprirodzených a rozprávkových bytostiach, teda všetko, čo charakterizuje rómske etnikum. Tento rok sa do súťaže zapojilo 20 škôl z okresov Rimavská Sobota, Revúca a Poltár, ktoré poslali spolu 161 výkresov. Tie boli rozdelené do dvoch kategórií – I. kategória (1. – 4. ročník) a II. kategória (5. – 9. ročník). Zaslané práce hodnotila odborná porota.
MIROSLAV JANŠTO PRÍBEH REŠTAUROVANIA
21. 6. – 1. 9. 2019
Výstava je prezentáciou reštaurátorskej tvorby Miroslava Janšta z Vidinej (okr. Lučenec), ktorý sa počas svojej viac ako 20-ročnej praxe podieľal na záchrane a obnove významných hnuteľných a nehnuteľných pamiatok na Slovensku, najmä v regiónoch Novohrad a Gemer-Malohont. Miroslav Janšto (nar. 4. 3. 1967) študoval na Škole umelecko-priemyselnej v Kremnici odbor reštaurovanie štukovej výzdoby (1981 – 1985).
Následne krátke obdobie, v rokoch 1985 – 1986, pracoval ako konzervátor v Gemersko- malohontskom múzeu v Rimavskej Sobote. Vysokoškolské štúdiá absolvoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, odbor reštaurovanie maľby (1987 – 1993). V roku
1992 absolvoval študijný pobyt v Ríme. V súčasnosti pôsobí ako reštaurátor v slobodnom povolaní, je členom Komory reštaurátorov a špecializuje sa na reštaurovanie nástennej maľby, historickej omietky a muriva v interiéroch a exteriéroch historickej architektúry a na
reštaurovanie závesného obrazu na plátne alebo inom nosiči. Je dvojnásobným držiteľom Ceny Fénix – Kultúrna pamiatka roka: v roku 2012 za reštaurovanie stredovekých nástenných malieb v presbytériu kostola v Rimavskom Brezove a v roku 2015 za reštaurovanie neologickej synagógy v Lučenci. Výstava je koncipovaná ako prehliadka najvýznamnejších reštaurátorských realizácií Miroslava Janšta. Osobitnou súčasťou výstavy sú zreštaurované zbierkové predmety zo zbierok Novohradského múzea a galérie v Lučenci a Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote. Cieľom výstavy je sprostredkovať širokej verejnosti náhľad do zákulisia problematiky reštaurovania a priblížiť tak náročnú a často nedocenenú prácu reštaurátora, ktorá musí spĺňať prísne estetické, vedecké a legislatívne kritériá.
Predmet mesiaca
Portrét Istvána Baksayho, riaditeľa Zjednoteného protestantského gymnázia v Rimavskej Sobote
Vďaka dotácii z Fondu na podporu umenia sa podarilo zreštaurovať portrét profesora a riaditeľa Zjednoteného protestantského gymnázia v Rimavskej Sobote, Istvána Baksayho, od málo známeho maliara 19. storočia C. Rollota. Reštaurátorské práce vykonala Mgr. art. Andrea Ševčíková z Bratislavy, členka Komory reštaurátorov. István Baksay (1820 – 1910) bol významným pedagógom a osobnosťou verejného života Rimavskej Soboty. Zastával funkciu predsedu Kasína a Speváckeho spolku, bol tajomníkom Dobročinného ženského spolku, kurátorom reformovanej cirkvi, členom mestského a župného zastupiteľstva, čestným občanom Rimavskej Soboty. Bol aj literárne činný. Napísal dejiny Rimavskej Soboty, ktoré vyšli v Opise Župy Gemer-Malohont v rámci XII. Zhromaždenia uhorských lekárov a prírodovedcov v roku 1867 v Rimavskej Sobote, ďalej napísal 50-ročnú históriu Zjednoteného protestantského gymnázia, Kasína a Dobročinného ženského spolku. Na čele gymnázia stál od roku 1844. Toto gymnázium bolo kľúčovou inštitúciou aj pri formovaní múzea v Rimavskej Sobote nakoľko jeho riaditelia boli zároveň aj prvými riaditeľmi múzea v rokoch 1882 – 1945 (Ján Fábry, Edmund Loysch a Viliam Fábián). Rovnako zbierkový fond múzea z veľkej časti tvorili pôvodné zbierky gymnázia. Portrét Istvána Baksayho vznikol v roku 1894, kedy si verejnosť pripomínala jeho 50-ročné pedagogické pôsobenie, čo reflektovali aj dobové noviny. Dielo je preto vzácnym dokumentom k histórii školstva a verejného života v Rimavskej Sobote.
Stála vlastivedná expozícia
Expozícia prezentuje prírodné a kultúrne dedičstvo regiónov Gemer a Malohont. Vystavené sú predmety z oblasti paleontológie, geológie, zoológie, archeológie, histórie, etnografie a výtvarného umenia – napr. nálezy kostí mastodonta, tapíra či nosorožca z paleontologickej lokality Kostná dolina pri obci Hajnáčka, pestrá kolekcia dermoplastických preparátov živočíchov, vzácne archeologické nálezy zo Včeliniec,
Hodejova, Tornale i samotnej Rimavskej Soboty, zbierky dokumentujúce obdobie tureckých vpádov a stavovských povstaní, ukážky cechovej a kameninovej výroby a historického nábytku, ukážky ľudového bývania a odievania, výrobkov remeselníkov (hrnčiari, brdári, rezbári…) či umelecké diela zachytávajúce významné osobnosti a miesta Uhorska a regiónu Gemer-Malohont. Vzácnosťou je múmia egyptskej ženy z obdobia 1087 – 664 pred Kristom a vajce najväčšieho nelietajúceho vtáka žijúceho na Madagaskare vurona obrieho, ktorý vyhynul v 17. storočí. Prostredníctvom zvukového panelu si vypočujete žaby, cicavce a najrôznejšie druhy vtákov.
Expozícia Protifašistický odboj a SNP v Gemeri-Malohonte
Moderne koncipovaná expozícia ponúka komplexný pohľad na problematiku protifašistického odboja a Slovenského národného povstania v regióne. Prostredníctvom trojrozmerných predmetov, fotografického materiálu i audiovizuálnych prezentácií sú okrem reálií protifašistického odboja naznačené i podmienky pre jeho formovanie a dôsledky vzniku Slovenského štátu, Viedenská arbitráž či nemecká okupácia.
* * *
MÚZEUM JE OTVORENÉ AJ POČAS VÍKENDOV OD 9:00 DO 17:00!
Svoje zážitky z návštevy múzea môžete zdieľať okamžite prostredníctvom wifi – muzeum
29. augusta 2019 je múzeum ZATVORENÉ! (Výročie SNP)
ZMENA PROGRAMU VYHRADENÁ!
_________________________________________________________________