Zo zbierky Dr. Lászla Szilasa z Ostrihomu
Dňa 10. augusta 2017 o 15.00 hodine sa v priestoroch Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote uskutočnila vernisáž výstavy „Policajné symboly zo sveta. Zozbierky Dr.Lászla Szilasa z Ostrihomu“. Výstava vznikla v spolupráci s Lászlóm Szilasom z Ostrihomu, z Maďarska, ktorý je zberateľom policajných uniforiem, dôstojníckych čiapok, odznakov a nášiviek na rukávy. Výstava je sprístupnená do 31. októbra 2017.
László Szilas je súkromným zberateľom, ktorý sa už viac ako 25 rokov venuje zbieraniu policajných rovnošiat, dôstojníckych čiapok, odznakov a symbolov. Jeho cieľom je vyjadrenie úcty a uznania k policajtom, ktorí denno-denne bojujú proti zločinom. Vlastní rozsiahlu zbierku relikvií zo 127 štátov sveta, v ktorej sú zastúpené predmety nielen z Európy, ale aj z Ázie, z Afriky a z Ameriky, z takých exotických krajín ako sú Thajsko, Nepál, Mexiko, Peru, Alžírsko, Omán a ostrov Tuvalu v Tichom oceáne. Jeho zbierku tvorí 1 350 nášiviek na rukávy, 92 dôstojníckych čiapok, 48 rovnošiat, 265 odznakov a mnoho ďalších predmetov. Zbierka sa viaže k štátnej polícii, colnej správe, pohraničnej i obecnej polícii.
Zámerom Szilasa je založenie súkromného policajného múzea v Ostrihome. Na to, aby svoj sen mohol splniť, založil aj nadáciu, cieľom ktorej je vytvorenie a prevádzkovanie múzea, popularizácia poriadkových orgánov a napomáhanie bezpečnosti. Jeho zbierka je v súčasnosti pre verejnosť dostupná formou putovnej výstavy.
Na výstave je sprístupnená časť jeho ojedinelej zbierky. Návštevníci uvidia rovnošaty a saká policajtov a colníkov z rôznych krajín, medzi nimi napríklad uniformu Čestnej stráže prezidenta Slovenskej republiky alebo uniformu belgickej kráľovskej polície. Vystavený je veľký počet dôstojníckych čiapok, ako nemecká, švajčiarska alebo francúzska policajná čiapka, a tiež čiapka pracovníka jordánskej kráľovskej polície alebo čiapka colníka v Andorre. Vo veľkom počte sú prezentované aj nášivky na rukávy, a to formou zarámovaných obrazov. Kuriozitami sú kovové odznaky a vyznamenania.
Tlačovú správu pripravila: Mgr. Anita Tóthová, historička GMM