Región Malohont ponúka mnoho možností na nečakane krásnu, viac či menej náročnú turistiku. Tento článok je o niektorých turistických trasách, ktoré sú bežne prístupné dobrým a slušným ľuďom.
Prvou je kopec, či pohorie Sinec. Je rozsiahly, popretkávaný cestičkami, chodníkmi i cestami, romantickými drevenými studničkami, a je veľmi bohatý na históriu. Ponúka pekné výhľady na všetky svetové strany, a zvláštne je, že častejšie na neznačených chodníkoch. Výstupy sú z viacerých strán rôznej náročnosti a dĺžky.
Prvá, spomínaná je trasa Hnúšťa – Sinec po modrej značke. Najvýraznejšie stúpanie je v prvej polovici, niekedy aj s náročnejšou orientáciou. Výhľady nie sú veľmi časté. Na vrchole pri Železnej Table sa pripájajú značky červená najdlhšia z Rimavskej Bane a žltá z Rimavského Brezova. Od Tably je možnosť pokračovať po červenej do Kokavy nad Rimavicou. Po ceste sa nachádza Horáreň “u Faba“, kde sa pripája žltá značka z obce Lehota nad Rimavicou. Horáreň je jedno z najmagickejších a z najenergetickejších miest, tiež veľmi romantické. Neďaleko sú pozostatky lesnej škôlky so smrekovcami opadavými.
Druhá, taktiež veľmi pekná prechádzka začína v Sedle Chorepa a pokračuje po žltej značke na rozsiahlu lúku Patošovo. Napriek tomu, že sa nachádza len vo výške cez 750 metrov nad morom, prekvapí Vás prekrásny kruhový výhľad na všetky svetové strany.
Tretia je trasa na rozhľadňu Slopovo, Laz. Viacero variant výstupu. Bez výčitiek najkrajší, no zároveň najnáročnejší je výstup po zelenej značke z obce Kokava nad Rimavicou. Pestré prostredie, tiché, menej využívané ľuďmi. Stredná námaha určite stojí za príjemnú únavu a nádherné výhľady do šírich ďiaľav i nediaľav. Najkrajšie hlavne v zime za jasného počasia. Ďalej po zelenej značke cez Pasiečky do Sedla Langovo a odtiaľ po prerušovanej žltej do obce Utekáč. Tento zostup je najpestrejší a určite sa oplatí v lete, keďže sa orientuje na západ s peknými výhľadmi, pasienkami, lúkami a nedotknutými zákutiami.
Štvrtá, nemenej zaujímavá, je nenáročná prechádzka po zelenej značke z Hnúšte na Laz. Trasa, orientáciou nenáročná, vedie listnatým lesom. Neskutočné výhľady z vrchnej lúky sú nenahraditeľné. Odtiaľto po červenej značke, ktorá je súčasťou cesty Márie Széchy, do obce Polom a ďalej pohodlne po zelenej značke do Vyšnej Burdy.
Piata, veľmi pestrá trasa, začína tiež v obci Kokava nad Rimavicou po červenej značke na Diel do Ďubákova. Vedie striedavo lesom pomedzi príťažlivé brezy, mohutné buky, duby a tajomné smreky, a vzácnymi usadlosťami s rozsiahlymi lúkami a dobytkom a s nimi spojené časté ohrady, ktoré sa pre niekoho môžu stať prekážkou.
Nemožno vynechať očarujúcu Klenovskú Poľanu. Vedú na ňu značené trasy z Klenovca po modrej cez Sedlo Babiná odtiaľ po zelenej, alebo z Hnúšte po žltej cez Ohrablo a Ostrú /naozaj ostrú/. Táto trasa je stvorená pre ľudí, ktorí obľubujú divokosť prírody. Najrýchlejší a najkratší výstup na Poľanu je však po neznačených cestičkách z okolia Ráztočného.
V neposlednom rade je známa, neznáma záhadná Skorušina. Možností nekonečno, človek si tu pripadá miestami ako v malej či veľkej Fatre, miestami v minulosti na dedine, v divočine a miestami ako v rozprávke. Odhliadnuc od majestátneho masívu Vepra, určite netreba vynechať Železnú bránu a Tri chotáre. Najkratší, stredne náročný výstup je po žltej zo zastávky Skorušiná, dlhší výstup po modrej je z osady Havrilovo. Skorušinskými vrchmi vedie diaľková turistická trasa Rudná magistrála. Tu, už okrem spomínaného nenahraditeľného Vepra, nie je možné nespomenúť napriek svojej nenápadnosti najmagickejšie miestečko v celých Skorušinských vrchoch, silne energetický Machnáčov Grúň. Tajomný drevený kríž pretína líniu hrejivého juhu a chladivého severu.
V regióne je veľa neobjaveného a verím, že pre dobro a citlivosť prírody to do budúcnosti na margo ľudských záujmov a rozvoja turistiky, naďalej ostane skryté.
AUTOR (text + foto): Henrieta Szagová
Spracovala: Ing. Henrieta Struhárová