V malej dedinke skrytej v horách, s názvom Kyjatice, sa nachádzajú skvosty našich predkov. Jedným z nich je stredoveký kostolík, ktorý je významnou súčasťou Gotickej cesty v regióne Malohont.
- Kraj: Banskobystrický
- Okres: Rimavská Sobota
- Región: Malohont
- Obec: Kyjatice
- Patrocínium: dnes kostol Evanjelickej cirkvi a.v., predtým sv. Cecílie
- Vznik: cca prelom 13. a 14. storočia
- Poloha: vo vyvýšenej polohe na okraji obce
- Stručný popis: pôvodne opevnený románskogotický jednoloďový kostolík s kvadratickým presbytériom, východnou pristavanou vežou a severnou sakristiou
Vyvýšené miesto v obci poskytovalo ideálnu polohu na stavbu kostola. Odhaduje sa, že koncom 13. storočia, prípadne začiatkom 14. storočia bol kostol postavený. Uchováva v sebe niektoré románske prvky z konca 10. storočia. Ide o jednoloďovú stavbu s kvadratickým presbytériom so zaklenutou jednoduchou valenou klenbou. Cenná kamenná krstiteľnica pochádza z prelomu 13.a 14. storočia Počas dvoch etáp vyzdobili interiér kostola hodnotnými freskami, a to, koncom 14. storočia presbytérium a víťazný oblúk a začiatkom 15. storočia severnú stenu lode. V 15. storočí bola pristavaná k severnej strane sakristia a nanovo vymurovaná valená klenba presbytéria. Románske okná sa zachovali na južnej strane lode a na východnej strane presbytéria. V roku 1637 kostolík renesančne upravili. Z tohto roku pochádza aj renesančný maľovaný kazetový strop. Renesančný oltár a kazateľnica nachádzajúce sa v kostole pochádzajú zo 17. storočia. V prvej štvrtine 19. storočia bola k východnej stene presbytéria pristavaná veža a k južnej stene lode murovaná predsieň. Vďaka týmto prestavbám kostolík získal svoju súčasnú podobu.
V 80-tých rokoch 20. storočia reštaurátorským prieskumom objavili a odkryli vzácne maľby. Následne na to, sa spravil komplexný prieskum kostolíka a jeho obnova.
V súčasnosti kostol patrí cirkevnému zboru Evanjelickej cirkvi a.v. v Rimavskom Brezove, ktorý v ňom vykonáva bohoslužby.
Zaujímavosti
- Kostol dodnes predstavuje dominantu obce.
- Vonkajšie rozmery stavby sú 11 x 7,3 m (loď) a 5,3 x 4,7 m (presbytérium).
- Medzi odborníkmi nie je ujasnené datovanie stavby, pretože sa spomína posledná štvrtina 13. storočia, 1. polovica 14. storočia ale aj rok 1360. Kostol je však nepriamo doložený až v roku 1462, kde je zmienka o tunajšom farárovi.
- Kostol v sebe spája románske a gotické prvky.
- Vysoké okná s polkruhovým ukončením na južnej strane lode sú znakom neskororománskeho slohu. Podobné okná sa nachádzajú aj v neďalekom kostole v Kraskove.
- V presbytériu sa nachádzajú výjavy apoštolov, viacerých svätíc a prorokov v medailónoch.
- Na špalete víťazného oblúka sú postavy múdrych a nemúdrych panien. Na víťaznom oblúku sú zobrazené scény zo života Krista – Judášov bozk, Kristus pred Pilátom, Nesenie kríža, Ukrižovanie a Pieta.
- V lodi dominuje unikátne zobrazenie Posledného súdu v podobe veľkého kruhu, ktorého stredobodom je Ježiš v mandorle. Maľba pripomína ilustrácie v rukopisoch sv. Hildegardy z Bingenu. Maľba je aj datovaná, odborníci sa však nezhodujú, či ide o rok 1426, 1446 alebo dokonca 1486.
Prístup:
Areál kostola je uzavretý. Návštevu kostola je nutné dohodnúť si vopred: Milan Cikrai +421 47 569 03 25, ThDr. Janka Miháliková + 421 950 469 052
ZDROJ:
- www.apsida.sk
- www.regionmalohont.sk
- www.ecav.sk
- Zubrický G. a Szöllös J., 2002, Poznávame Slovensko, Gemer Malohont – turistický sprievodca, 1.vydanie, Bratislava, vyd. DAJAMA, 194 s., ISBN 80-88975-50-6