V malej dedinke neďaleko od mesta Rimavská Sobota leží malý najstarší kostolík so vzácnymi freskami, starým organom, jedinečnou krstiteľnicou a unikátnym kazetovým stropom. Je jedným z kostolov Gotickej cesty, ktorá tiahne aj regiónom Malohont.
- Kraj:Banskobystrický
- Okres:Rimavská Sobota
- Región:Malohont
- Obec:Kraskovo
- Patrocínium: dnes kostol Evanjelickej cirkvi a.v., predtým asi sv. Ladislava
- Vznik: cca prvá polovica 14. storočia
- Poloha: v opevnenom areáli vo vyvýšenej polohe na okraji obce
- Stručný popis: opevnený ranogotický jednoloďový kostolík s kvadratickým presbytériom, severnou sakristiou a drevenou zvonicou
Na okraji obce Kraskovo vo vyvýšenej polohe stojí kostol, ktorý bol postavený na mieste staršej stavby niekedy v polovici 14. storočia. Ranogotická stavba s románskym prvkami dostala niekedy v 60. – 80. rokoch 14. storočia freskovú výzdobu rukami talianskeho majstra.
Stavbu opevnili múrom a upravili do neskorogotického štýlu v 15. storočí. Kostol v roku 1555 poškodil nájazd tureckých vojsk. Pod patronát evanjelikov patrí od roku 1596, ktorí si ho prispôsobili svojej viere a nástenné maľby následne zamaľovali. Počas roku 1751 bola položená nová strecha, a približne okolo rokov 1758 až 1768 je datovaný kazetový strop so zapracovanými časťami zo staršieho stropu z roku 1562. V roku 1814 došlo k zväčšeniu pôvodných gotických okien.
V 20. rokoch 20. storočia prebehli väčšie stavebné zásahy do stavby, pri ktorých zo západnej strany vytvorili nový vstup do kostola, pred južným vstupom pribudla predsieň, upravili sa okenné otvory a v západnej stene prelomili nové okno. Až v rokoch 1983 – 1986 prebehla komplexná obnova kostola spolu s zreštaurovaním malieb, pri ktorej odstránili južnú predsieň.
Jednoduchá kamenná krstiteľnica z konca 13.storočia, vzácne gotické nástenné maľby zo 14. storočia, západná tribúna, kazateľnica s bohatou drevorezbou, renesančný oltár a patronátna lavica pochádzajú zo 17. storočia a 18. storočia. Spolu s dreveným maľovaným chórom z roku 1669, dreveným kazetovým stropom z roku 1758, klasicistickým organom z roku 1818 a inými vzácnymi historickými dielami vytvárajú neopakovateľnú atmosféru kostolíka. Drevená renesančná zvonica zrubovej konštrukcie postavená v roku 1657 stojí v jeho areáli.
Zaujímavosti
- vonkajšie rozmery kostola sú 12 x 10 m (loď) a 6,9 x 6,1 m (presbytérium)
- nájazd tureckých vojsk v roku 1555 kostol poškodili
- gotické fresky v interiéri kostola sa datujú do dvoch časovo blízkych etáp v období 60. až 80. rokov 14. storočia, ktorej autorom bol zrejme majster z Talianska. Fresky sa zachovali na všetkých plochách presbytéria,víťaznom oblúku a severnej stene lode.
- gotický sloh prezentujú dva portály (južný do lode a neskorogotický do sakristie), pôvodná klenba presbytéria či východné okno svätyne s kamennou kružbou
- v roku 1814 pôvodné okná zväčšili
- zobrazenie tiav na maľbách prezrádza, že ich maliar pravdepodobne nikdy nevidel
- severnú stenu lode pokrýva rozsiahla Ladislavská legenda a výjav Klaňania sa troch kráľov
Prístup:
Areál kostola je uzavretý. Návštevu kostola je dobré dohodnúť si vopred u sprievodcu Pavla Ilčíka na telefónnom čísle +421 910 968 068.
ZDROJ:
- www.apsida.sk
- www.regionmalohont.sk
- Gemer (Malohont) – turistický sprievodca, 1.vydanie, 2002, Dajama