V obci Rimavské Brezovo sa nachádza najcennejšia kultúrno-historická pamiatka ranogotický evanjelický kostol, ktorý bol postavený koncom 13.storočia. Jeho výraznú červenú vežu vidieť už z diaľky na ceste z Hnúšte smerom na Rimavskú Sobotu.
- Kraj: Banskobystrický
- Okres: Rimavská Sobota
- Región: Malohont
- Obec: Rimavské Brezovo
- Patrocínium: dnes kostol Evanjelickej cirkvi a.v., predtým Narodenia Panny Márie, Kráľovnej anjelov
- Vznik: cca 3. tretina 13. storočia – 1. polovica 14. storočia
- Poloha: v obci v ohradenom areáli
- Stručný popis: pôvodne románsko-gotický jednoloďový kostolík s kvadratickým presbytériom, západnou pristavanou vežou, severnou sakristiou a pristavanou južnou loďou
Kostol bol postavený niekedy v tretej tretine 13. storočia v podobe jednolodia s kvadratickým presbytériom a predstavanou západnou vežou. Pre tento región to boli typické stavby. Počas prvej polovice 14. storočia presbytérium zaklenuli rebrovou krížovou klenbou. Interiér kostola vyzdobili kvalitnými freskami, ktorých autor/autori pochádzali z dielne Majstra ochtinského presbytéria.
V období reformácie prevzali kostol evanjelici, ktorí ho dodnes využívajú.
Počas 16. a 17. storočia stavbu viackrát upravili, no tá najväčšia prestavba sa uskutočnila v roku 1893. Tá dodala kostolu jeho dnešnú podobu. Zbúraním južnej steny gotickej lode a pristavaním južnej lode, zmenila stavba kostola orientáciu na severo-južný smer. Pôvodná svätyňa sa tak stala bočnou kaplnkou a gotická loď sa zmenila na presbytérium. Fresky prešli nie veľmi šetrným reštaurovaním a došlo k ich poškodeniu.
V rokoch 2005 – 2012 sa začalo s komplexnou obnovou kostola, ktorá odhalila viaceré zaujímavé objavy ako sú pôvodná kamenná dlažba v presbytériu, latinské nápisy z obdobia novoveku na víťaznom oblúku a drevenom oltári, zamurované gotické okno v severnej stene lode, ako aj nové gotické fresky v priestore stredovekej lode. V roku 2014 výskum v stredovekej lodi priniesol nové objavy nástenných malieb.
V súčasnosti sa bohoslužby v kostole nevykonávajú.
Zaujímavosti
- Pôvodný kostolík bol takých malých rozmerov, že sa doň zmestil len farár a zemania.
- Zachovalo sa stredoveké presbytérium takmer v pôvodnej podobe s nástennými maľbami a krížovou rebrovou klenbou
- Štrbinové okno s polkruhovým záklenkom vo východnej stene presbytéria predstavuje románsky sloh
- Nástenné maľby, zachovaná rebrová krížová klenba v pôvodnom presbytériu a lomený víťazný oblúk sú pripomienkou gotického slohu
- Konsekračné kríže tvoria najstaršiu vrstvu malieb
- V roku 2014 odkryli maľby na víťaznom oblúku a severnej stene lode
- Interiér presbytéria bol vyzdobený predovšetkým rozmernými výjavmi zo života Panny Márie (Kľaňanie sa troch kráľov, Snímanie z Kríža, Smrť PM, Nanebovzatie PM). Na klenbe sú obrazy Krista v mandorle, štyroch evanjelistov, štyroch cirkevných otcov a anjelov
- Najlepšie sú zachované fresky na južnej časti víťazného oblúka. Nájdeme tu Krista v mandorle, žehnajúceho anjela a sv. Bartolomeja nesúceho si vlastnú stiahnutú kožu na pleci. Presne v strede nad lomeným oblúkom sa nachádza maľba Boha Otca. V dolnej časti severnej polovice víťazného oblúka sa nachádza pomerne výrazne poškodená maľba Panny Márie s Ježiškom a anjelmi, ktorí majú svätožiare plasticky zvýraznené odtlačkami v omietke.
Prístup:
Areál kostola je uzavretý. Návštevu kostola je nutné dohodnúť si minimálne týždeň vopred: ThDr. Janka Miháliková + 421 950 469 052.
ZDROJ: