Využite možnosť navštíviť piate najstaršie múzeum na Slovensku, ktoré sídli práve v našom okresnom meste, kým je čas. Z dôvodu rekonštrukcie okien bude od 30. júla až do odvolania ZATVORENÉ.
História múzea
Vznik Gemersko-malohontského múzea je spojený s Umelecko-archeologickou výstavou Gemerskej župy otvorenou 3. septembra 1882, ktorou boli položené základy múzea a zároveň bol zriadený Gemersko-malohontský muzeálny spolok. Zakladateľmi Gemerského župného múzea boli okrem prvého riaditeľa Jána Fábryho, Viliam Groó, Ľudovít Hüvossy a Štefan Terray. Od roku 1910 sídli múzeum na námestí Mihálya Tompu v klasicistickej budove z roku 1850, ktorá pôvodne slúžila ako delostrelecké kasárne. Prvá stála expozícia bola v tejto budove verejnosti sprístupnená 18. mája 1913. Úlohou Gemersko-malohontského múzea je dokumentácia prírody a spoločnosti historického Gemera a Malohontu ako aj hmotnej a duchovnej kultúry Rómov v širšom regióne.
Expozície
Stála vlastivedná expozícia v jej súčasnej podobe bola verejnosti sprístupnená 20. decembra 1979, pri príležitosti 35. výročia oslobodenia mesta Rimavská Sobota. Poskytuje zaujímavý a komplexný pohľad na bohatstvo a rôznorodosť histórie a prírody regiónu Gemer-Malohont.
Zbierkový fond múzea tvorí 70 076 zbierkových predmetov z vedných odborov geológia, paleontológia, zoológia, archeológia, história, literatúra, etnológia a výtvarné umenie. Zaujímavé sú nálezy z paleontologickej lokality Kostná dolina pri obci Hajnáčka, vzácne archeologické nálezy z doby bronzovej zo Včeliniec, nájdete tu aj zbierky dokumentujúce obdobie tureckých vpádov a stavovských povstaní, ukážky cechovej a kameninovej výroby a historického nábytku, ukážky ľudového bývania, odievania, roľníctva či salašníctva, výrobky remeselníkov a umelecké diela zachytávajúce významné osobnosti Uhorska a regiónu Gemer a Malohont. Najväčšia časť národopisnej expozície, ktorá je venovaná tradičnej ľudovej kultúre však patrí typickému fenoménu regiónu – ľudovému hrnčiarstvu 18. a 19. storočia. Jedným z najunikátnejších a návštevnícky najpríťažlivejších zbierkových predmetov je múmia ženy menom Tasheritnetiakh z náleziska Abusír el-Meleku (Egypt), pochádzajúca z 21. až 25. panovníckej dynastie (1087 – 664 pred n. l.). Je to jedna z piatich egyptských múmií nachádzajúcich sa na Slovensku. V roku 1910 ju do Rimavskej Soboty priniesol statkár, právnik a cestovateľ István Süteő-Munkácsi a spolu s niekoľkými ďalšími predmetmi získanými na svojich cestách po Egypte a Malej Ázii, ju v tom istom roku daroval múzeu.
Súčasťou stálej expozície je aj galéria, ktorá prezentuje olejomaľby z obdobia od konca 17. po začiatok 20. storočia. Zaujímavými sú napr. Trpaslík grófa Andrássyho, či veduta Rimavskej Soboty od neznámeho autora, známejšia pod názvom Náboženské nepokoje v Rimavskej Sobote v roku 1769. K zbierkam múzea patrí taktiež historický knižničný fond, ktorý disponuje 32 730 knižničnými jednotkami, z ktorých medzi najvzácnejšie patria tlače zo 16. až 18. storočia.
Koncom roka 2008 bola sprístupnená expozícia Protifašistický odboj a SNP v Gemeri-Malohonte. Ide o novú moderne koncipovanú expozíciu poskytujúcu prostredníctvom trojrozmerných artefaktov, rozsiahleho fotografického materiálu, ale i audiovizuálnych prezentácií komplexný pohľad na problematiku protifašistického odboja a SNP v regióne Gemer-Malohont.
Aktuálne výstavy
Kontakt:
Gemersko-malohontské múzeum
Nám. M. Tompu 5, 979 01 Rimavská Sobota
tel.: +421 47 56 32 741, +421 47 56 32 730
fax: +421 47 56 32 730
e-mail: office@gmmuzeum.sk
web: www.gmmuzeum.sk
facebook: Gemersko-malohontské múzeum Rimavská Sobota
Otváracie hodiny:
Pondelok – Piatok od 8:00 do 16:00
Sobota – Nedeľa od 9:00 do 17:00
(apríl – september)
Vstupné:
Dospelí: 2 €
Deti, študenti, dôchodcovia: 1 €
Deti do 6 rokov, ZŤP: zdarma
Ivana Kováčová a Kristína Furmanová
administratívne pracovníčky Miestnej akčnej skupiny MALOHONT
Zdroj: www.gmmuzeum.sk